Розвиток дитини, від чого воно залежить?

Розвиток дитини

  • Кому?:Родичам
  • Час на прочитання:5 хв. 40 сек.

 

Часто доводиться чути в розмовах мам і бабусь, що з кожним роком діти стають все розумнішими і тямущі. «Мовляв, ми раніше такими були». І дійсно, десять років тому мало хто з дітей до 7 років знав і вмів використовувати стільникові телефони і персональні комп'ютери.

Звичайно, багато хто може сказати, що не те матеріальне становище було у країни. Це зараз у кожного другого будинку знаходитися комп'ютер, а стільникові телефони батьки купують своїм дітям вже в трьох річному віці. Не можу не погодитися, що рівень життя з кожним роком потроху поліпшується, але ж справа зовсім не в цьому. Якщо подивитися на наших батьків, то відразу можна помітити, що дитина в 7 років краще управляється з комп'ютером, ніж людина в 45 років, якщо звичайно він не пов'язаний на роботі з ним. Та й більшість наших батьків використовують стільникові телефони за їх прямим призначенням і не намагаються розібратися в доданих до неї бонуси і мультимедійні можливості.

Ось іноді і задаєшся питанням, у чому секрет такого вражаючого інтелектуального розвитку поколінь. Може бути, це чудодійно діють різні програми раннього розвитку, яким так багато уваги приділяється зараз. А може бути суть питання зовсім в іншому і не варто навантажувати наших крихт різними премудростями, а просто дозволити їм розвиватися згідно задумом божественної матінки природи. Адже всім відомо, що дитинство - це найпрекрасніша і безтурботна пора усього життя. Ось і спробуємо в цьому розібратися.

Людські знання, вміння та здібності повністю «матеріалізовані» в продуктах людської праці. До цих продуктів відносяться як предмети матеріальної культури - навколишні нас речі, будинки, машини, так і твори культури духовної - мова, наука, мистецтво. Кожне нове покоління отримує від попередніх поколінь все, що було створено раніше, вступає в світ, «який всмоктав» в себе всі різновиди людських здібностей.

Тисячолітня історія розвитку людського суспільства стоїть за нашими плечима, визначає нашу здатність.

На зміну біологічному спадкоємства у людини прийшло успадкування соціальне. Однак не можна виміряти ту частку, яку вносить в розвиток дитини біологічне і соціальне наслідування, розрахувати, скільки він отримує одним і скільки іншим шляхом. Так як вони грають різну роль у розвитку: біологічне успадкування створює можливість соціального, соціальне же будує людську поведінку, людські психічні властивості і здатності.

Дитина дуже багато засвоює походу, «вбирає» в процесі повсякденного спілкування з дорослими, наслідуючи їм, опановуючи діями і предметами.

Можна задатися питанням: чи не все одно, як пояснити причини розвитку дитини? Адже виростаючи, він все одно стає людиною, набуваючи все необхідні психічні якості. Відповідаючи на це питання, хочу сказати, ні, не все одно. Від пояснення причин залежить можливість управляти розвитком, свідомо впливати на хід слідства. Спробуємо подивитися на розвитку дитини з різних сторін.

Якщо розвиток - це прояв вроджених інстинктів, то найкраще не втручатися, не придушувати «природних» проявів дитини. Треба дати дитині «зжити» первісні агресивні інстинкти, переступити через них. І покладати на дитину відповідальність за його вчинки так само безглуздо, як звинувачувати смерчі в їх існуванні.

Зовсім інша позиція випливає з того факту, що джерелом розвитку є громадський досвід. Адже саме навчання і виховання служать основними засобами передачі цього досвіду дитині. Розвитком можна управляти, можна направляти його в потрібну сторону. Адже вже не рідкість чути, що діти, чиї батьки з самого їх народження навчають за різними методиками раннього розвитку, випереджають своїх ровесників у розвитку фізичному та інтелектуальному. Так, це факт і це чудово, якщо дитина в 3 роки читає як дванадцятирічний, або ж клацає логічні задачки як другокласник. Можна тільки аплодувати таким дітям і прагненням їх батьків.

Однак необхідно враховувати також те, що досвід людства, накопичений за десятки тисяч років, воістину невичерпний. І до різних дітям, навіть живуть в одній і тій же сім'ї, які відвідують одну і ту ж групу дитячого саду або один і той же шкільний клас, він повертається різними сторонами. Адже шляху його передачі дитині настільки ж різноманітні, як і він сам.

Не варто забувати і той факт, що говорячи про програми раннього розвитку ми стикаємося з тим, що звертаємо увагу на швидкий результат. Так, діти 3 - 4 років досягають успіху більше, ніж їх однолітки, але ми не дивимося в далечінь. А що далі? Можливо, в 15 років ці діти не відрізняються від своїх однолітків. Можна припустити також те, що у цих діток на якомусь етапі розвитку пропадає мотивація до навчання, скільки ж можна вчитися, треба ж пожити і в своє задоволення. І тоді ми чуємо від жалісливих бабусь і мам, що дитина була і великим розумником, і вчився то краще за всіх, і в 5 років знав всю таблицю множення, а тут ось зв'язався з поганою компанією або зустрів «Манюня» (або хулігана) і все , тепер дитини не впізнати. Але ж це тільки наслідки, а шукати те потрібно в чому причини, які його привели в цю компанію.

Не беруся стверджувати, що краще управляти процесом виховання і розвитку дитини або допомагати йому знайомитися з життям, головне, що б це було на благо дитини, а не на шкоду йому. Можливості дитини невичерпні, і допомогти йому реалізувати їх якомога повніше - ваша головна задача, дорогі мами і тата.