Психологічна адаптація дітей в умовах тимчасового дитячого колективу

Психологическая адаптация детей

  • Кому?:Родичам
  • Час на прочитання:8 хв. 40 сек.

 

Кожна людина має право на відпочинок, будь то дитина або дорослий. Один із способів поєднати відпочинок c лікуванням дитини - відправити його в дитячий санаторій.

І ось путівка придбана, валізи зібрані і в призначений день і годину Ваше чадо вирушило в санаторій, здавалося б можна зітхнути спокійно і насолодитися тижнями відпочинку, але душа не на місці, а в голову так і лізуть питання «Як він там?», « чи всі в порядку? »і варто тільки заспокоїтися і переконати себе в тому, що все добре, що в разі загрози життю або здоров'ю дитини, вам обов'язково б повідомили, як починаються дзвінки з санаторію.

Батьки, особливо ті, хто вперше відправив дитину в санаторій, знову починають переживати, а деякі навіть зриваються, їдуть туди і забирають своє чадо додому.

Дитячі психологи, радять: «Не варто гостро реагувати на скарги дитини та її розчарування санаторної життям. Швидше за все, це тимчасове явище, пов'язане з так званим періодом адаптації. Пройде кілька днів і дитина заспокоїться, звикне і, ймовірно, в кінці зміни навіть не захоче їхати додому».

Адаптаційний період може тривати від двох-трьох діб до тижня. Це час звикання до санаторію, до звичаїв і розпорядком дня, завоювання місця в новому дитячому колективі і налагодження відносин з персоналом. Чим швидше дитина знайде собі друзів, чим частіше він буде брати участь в іграх та інших заходах, тим швидше і без проблем пройде адаптаційний період. Як правило, вже на другий - третій день дитина перестає скаржитися батькам на те, що йому нудно або не подобається в санаторії.

Легкість адаптації залежить від особливостей характеру, темпераменту і виховання. Для більш швидкого і безболісного звикання до санаторію бажано, щоб дитина вміла сам заводити міжособистісні контакти з однолітками і підтримувати їх, тобто дружити.

Швидше за все адаптуються до санаторного життя діти активні, товариські і контактні, ті, які активно відвідують різні спортивні секції, гуртки рукоділля, музичні та художні школи. Чим більше досвід комунікації у дитини, тим легше йому буде в санаторії.

Турботливі батьки можуть підготувати дитину до санаторію, прищепити йому ті навички, які допоможуть швидше освоїтися, влитися в колектив. Варто навчити дитину самостійно заправляти ліжко, стежити за чистотою одягу, прибирати свої речі, дотримуватися правил гігієни тощо. Батькам дитини, який відправляється в санаторій вперше або їде після невдалого досвіду, слід заздалегідь дізнатися про розпорядок і правила Санаторская життя і детально розповісти їх дитині, щоб він добре уявляв собі куди їде. Не бажано відправляти дитину в санаторій, якщо він сам туди не хоче. Однак можна спробувати переконати його.

Перед поїздкою батькам слід поговорити з дитиною, пояснити, що вони будуть по ньому нудьгувати і він, напевно, теж, що перші дні найважчі, що головне не боятися, не боятися запитувати і знайомитися. Переконайте дитину, що навіть будучи далеко від будинку він не виявиться кинутим, у нього все одно буде захист і опора - це персонал санаторію.

Дуже важливо, щоб батьки пояснили дитині, що в будь-якій ситуації він може звернутися до персоналу санаторію за допомогою чи порадою.

Обов'язково вирішите питання зв'язку, якщо з якихось причин боїтеся дати дитині з собою стільниковий телефон, то обов'язково відійти телефонну картку або гроші на її покупку, щоб дитина могла в будь-який час зателефонувати додому. Переконайтеся, що дитина знає, як користуватися телефонним апаратом або карткою. Дитина буде відчувати себе впевненіше, знаючи, що може зателефонувати додому. Однак наявність доступної зв'язку зовсім не означає, що діти повинні турбувати батьків з будь-якого, навіть самому незначному приводу. І, навпаки, батькам не варто надмірно контролювати своїх чад. Часті дзвінки батькам не тільки не сприяють більш м'якій адаптації, але, навпаки, можуть стати приводом для конфліктів. Так дитини, який по кілька разів на день звітує про те, що він робив, з ким грав, коли їв, можуть прозвати «маминим синочком».

У тому чи іншому вигляді адаптація проходить у кожної дитини. Комунікабельні, самостійні і впевнені в собі діти справляються зі стресом швидше, вони частіше першими йдуть на контакт, як з однолітками, так і з вихователями, тому менше сумують за домівкою і відчуваю себе самотніми. Такі діти легко вливаються в санаторну життя, стають заводієм, «знаменитостями», про які пам'ятають навіть після закінчення зміни. Вони рідко дзвонять додому, як правило, батьки самі виходять на зв'язок. Домашні, боязкі і сором'язливі діти адаптуються довше. Вони соромляться самі завести знайомство, не прагнуть проявити ініціативу, тому в перші дні, поки вихователь знайомиться зі своїми підопічними і загін тільки починає дружити, тихі нудьгують по будинку, відчувають себе зайвими. Вихователям потрібно більше часу на те, щоб втягнути таких дітей в санаторну життя, завоювати їхню довіру, тому адаптаційний період може тривати п'ять-сім днів. Якщо ваша дитина важко вливається в нові колективи, його можна відправити в санаторій разом з другом, це не зовсім знімає, але в багатьох випадках сильно прискорює процес адаптації.

Маленьким дітям можна дати з собою улюблену іграшку або книжку і сказати, що вже з такими вірними і розуміючими друзями йому точно не буде самотньо.

Адаптація - природний процес, але це зовсім не означає, що не варто звертати уваги на скарги і слізні прохання дитини забрати його з санаторію. Навпаки, треба розпитати дитину про те, що саме не подобається в санаторії, запропонувати вирішення цих проблем, порадити звернутися до вихователя, сказати, що ви теж сумуєте, але вірите, що він швидко знайде нових друзів, в загальному, слід налаштувати дитину на хороший відпочинок і лікування. Ні в якому разі не обіцяйте забрати дитину з санаторію, якщо не готові зробити це. Якщо дитина скаржиться, що його б'ють, дражнять і ображають, треба обов'язково зв'язатися з вихователем і попросити прояснити ситуацію, можна за попередньою домовленістю поїхати в санаторій, щоб зрозуміти, чи говорить дитина правду або фантазує з метою залучення уваги. Якщо ж дитину ніхто не ображав, то треба пояснити йому, що подібна брехня не тільки некрасива, але і чревата тим, що в наступний раз, коли дійсно може знадобитися допомога, йому можуть не повірити.

Демонстративна дитина відчуває брак уваги до себе і тому закочує істерики, як батькам, так і вихователям. Єдиної стратегії, яку можна рекомендувати при спілкуванні з такою дитиною, немає. Терплячі батьки можуть дотерпіти до кінця зміни, залишивши дитину в санаторії в виховних цілях, ті, у кого нерви не витримають, можуть забрати дитину посередині зміни. Все залежить від терпіння батьків і цілі, якої вони хочуть досягти.

Припинити прохання забрати дитину додому можна різними способами: розмовами, погрозами або мотивацією. Останній шлях спрацьовує майже з усіма дітьми. Пообіцяйте дитині, що після закінчення зміни купите йому нову іграшку, зводите його в кінотеатр або зоопарк. Важливо пропонувати дитині щось бажане, не те, що, йому потрібно, а те, що хочеться. Обіцянка доведеться стримати навіть в тому випадку, якщо дитині сподобається в санаторії і залишок зміни він проведе з задоволенням.

Навіть якщо перше знайомство вашої дитини з санаторієм або табором склалося не дуже добре, не варто засмучуватися. Санаторій - це маленька школа життя, як для дітей, так і для батьків. І, ймовірно, що, вивчивши цей урок, наступного разу ви і ваша дитина відпочинете з куди більшим задоволенням.