Історія (від і до)

Історія санаторію Люстдорф

Історія санаторію «Люстдорф»

У ХІХ столітті санаторій функціонував як готель, яка користувалася величезною популярністю. У 1914 році санаторій увійшов до путівника Карла Бедекера для мандрівників по Росії, в якому зазначалося, «що в чотирьох милях від Великого Фонтану знаходиться німецька колонія Люстдорф або Ольгіно, популярний курорт і як місце для проживання рекомендується готель «Вілла Кітті», яку побудував Вільям Вількот».

Після революції готель була націоналізована і її будівля була передана для організації дитячого санаторію, на базі якого в 1922 році Н.К. Крупська відкрила дитячий притулок. У 1933 році за ескізами Фельцмана Б.І. почалося будівництво нового 2-х поверхового корпусу, в якому з 1937 року отримували лікування 350 дітей з кістково-суглобовий туберкульоз, в тому числі і з використанням оперативних методів, терміном - від 2-х місяців до 2-х років. Головною складовою санаторного лікування даного контингенту хворих була кліматотерапія: діти цілодобово перебували на свіжому повітрі. «Дача Луначарського», розташована поряд, була переобладнана в корпусу, що вміщають 650 сезонних ліжок для оздоровлення хворих на туберкульоз легеневої локалізації.

Під час Великої Вітчизняної війни лікарі та медсестри санаторію надавали медичну допомогу на фронті, про що свідчить меморіальна дошка, яка знаходиться в селищі Чорноморка. Лінія фронту проходила безпосередньо біля території санаторію, під час окупації в його корпусах була розташована німецька стайня.

Після війни, в 1946 році, діяльність санаторію була відновлена, в тому числі і за особистої участі персоналу. Як свідчать спогади співробітників, які віддали роботі в санаторії понад 40 років (Шликова Віра Василівна, Михненко Анна Степанівна), самовіддані лікарі (Амосова Варвара Андріївна, Крохмаль Парасковія Олександрівна, Мороз Тетяна Гаврилівна, Сукач Євдокія Федорівна, Середенко Матрона Михайлівна, Скуфаті Валентина Іванівна, Буженица Єлизавета Іванівна) продовжували підтримувати найкращі традиції санаторно-курортного лікування дітей та в повоєнний час.

На базі санаторію активно проводилося хірургічне лікування. Багато років в здраніце працювали висококваліфіковані хірурги: проф. Якобсон Марк Наумович, Фельцман Борис Йосипович, Тріфелев Сергій Спиридонович, Никифорова Анна Миколаївна, Скуфаті Валентина Іванівна, Яшин Костянтин Георгійович, Астахова Зоя Олександрівна, лікарі рентгенологи Фінкель Белла Матвєєва, Нагайник Дмитро Іванович, Бретан Одеса Борисівна, Фінкельберг Голда Мойсеївна.

У 1964 році санаторій отримав назву «ім. Н.К. Крупської». Колектив санаторію при підведенні підсумків соціалістичного змагання за 1980 рік зайняв ІІ місце серед одеських санаторіїв, в 1981 році - призове місце у Всесоюзному соціалістичному змаганні. Сотруднікамі санаторію активно велася наукова робота.

Наприклад, в річному звіті за 1975 рок вказується, що підготовлено і повідомлено 6 (шість) науково-практичних робіт:

1) «Віддалені результати лікування хворих сколіотичної хворобою» (Фінкель Б.М., Яшин К.Г.);

2) «Віддалені результати лікування хвороби Пертеса за матеріалами санаторію» (Потапова Л.М., Шмульска Г.М. Песоцька О.П.);

3) «Хірургічне лікування остеомієліту за матеріалами санаторію» (Яшин К.Г., Скуфаті В.І., Камінська Д.Г.);

4) «Значення бакдосліджень в комплексній терапії хворих» (Востокова, Моторнова Л.І. Пріволоцка О.М.);

5) «Оперативне лікування туберкульозних вогнищевих уражень шийки стегнової кістки» (Яшин К.Г., Скуфаті В.І., Нікіфірова Г.М., Фінкель Б.М.);

6) «Вплив санаторно-ортопедичних методів лікування на поліпшення дихальної системи і діяльності серцево-судинної системи у хворих сколіотичної хворобою» (Побережнюк П.В., Марасіч Г.Я., Крінкер Р.А., Соловей Г.А.).

Лікарський персонал санаторію брав участь в проведенні лікарських конференцій, випуску методичної літератури, в з'їздах ортопедів-травматологів.

У 1993 році санаторій «їм. Н.К. Крупської» був перейменований в санаторій «Люстдорф». У різний час санаторій очолювали: Птухін А.В., Бретан А.Б., Давидов А.І., Шаманін О.С., Павлов І.Ф., Мартиновець Л.В., Шешминцевої Ю.А.

З 2007 року керує оздоровницею молодий, енергійний лікар Садівник Анатолій Анатолійович, який "вдихнув" в санаторій друге життя. За цей час, санаторій зайняв лідируючі позиції в Україні серед санаторно-курортних закладів дитячого профілю. Все це завдяки широкому впровадженню нових методів діагностики і лікування, грамотному управлінню колективом.

Щиру турботу головного лікаря про хворих дітей оцінили не тільки співробітники санаторію, а й служителі церкви, нагородивши Анатолія Анатолійовича в 2008 році орденом «Миколи Чудотворця».

У 2009 році санаторій був нагороджений дипломом всеукраїнського проекту «Флагмани сучасної медицини» за вагомий внесок у розвиток іміджу охорони здоров'я України.

Високо оцінюють роботу здравниці діти, що відпочивають в санаторії, і їхні батьки, про що свідчить багаторазові записи в книзі відгуків, де неодноразово згадується ім'я головного лікаря.

Санаторій тісно співпрацює з різними благодійними та громадськими організаціями, товариствами інвалідів, російською православною церквою, яким безкоштовно виділяє путівки. За останні 2 роки вищим організаціям було виділено адміністрацією санаторію близько 500 путівок для оздоровлення та лікування дітей інвалідів (ДЦП, незрячі, з вродженими і набутими вадами розвитку) терміни перебування на лікуванні від 1 до 6 місяців. Також санаторій співпрацює з Українським НДІ медичної реабілітації та курортології, інститутом патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка АМН України, кафедри дитячої ортопедії і травматології ОДМУ.

Впроваджуються нові методики діагностики та лікування. В результаті комплексного лікування дітей вирішуються основні завдання реабілітації:

  • поліпшення антропометричних показників (сила м'язів спини і живота);
  • збільшення амплітуди рухів і відновлення в фізіологічних межах функцій уражених суглобів або досягнення можливих меж;
  • ліквідація або зменшення проявів патологічного процесу з боку внутрішніх органів, хронічних вогнищ інфекцій;
  • підвищення не специфічної резистентності;
  • поліпшення якості життя дітей інвалідів.

Лікувально-реабілітаційний комплекс також включає в себе: раціональний режим дня, 5-ти разове харчування, дієтотерапію, загальнозміцнюючі і загартовує процедури, ортопедичні заходи, психологічну корекцію.

Всі діти лікуються без відриву від шкільної програми, так як в санаторії функціонує загальноосвітня школа І-ІІ ступенів. Для хворих дітей правильно продумана культурно-масова робота: проводяться цікаві пішохідні та автобусні екскурсії в супроводі ДПС, по місту, в дельфінарій, в цирк, в Одеські катакомби, в зоопарк; в санаторійй приїжджають артисти ТЮГу, цирку. Проводиться багато різних заходів, тематичних вечорів, конкурсів, рухливих ігор, турнірів, дискотек, вікторин, які дуже подобаються дітям.

Пацієнти санаторію дуже люблять тварин, тому для поліпшення емоційного стану наших пацієнтів, а це значить для швидкого одужання, в санаторії був створений живий куточок, там знаходяться шиншили, кролики, хом'ячки, папуги, ставок з різнокольоровими рибками.

Завдяки реконструкції санаторію, яка була проведена в 2007-2008 роках, поліпшені умови побуту хворих. Проведено ремонт палат, ігрових, їдалень, повністю була проведена замінена сантехніки, проведено демонтаж старих дверних і віконних прорізів на нові метало-пластикові, заміна опалення, проведено ремонт даху. Облицьовані керамічною плиткою санвузли та душові. Пройшла реконструкція харчоблоку відповідно до вимог СЕС. Проведена робота з благоустрою та озеленення території. Санаторію був виділений обладнаний пляж.

У перспективних планах адміністрації санаторію побудова нового лікувального корпусу, який збільшить кількість місць, а також введення, в експлуатацію вкрай потрібного дітям із захворюванням опорно-рухового апарату - басейну з бальнеологічним відділенням, придбання нового обладнання для комплексного лікування дітей.